Přeskočit navigaci

RESOLUTE™ absolutní odměřovací systém s lineárním měřítkem RTLA30

Charakteristické vlastnosti

 • Sériové interfacy: BiSS® C, FANUC, Mitsubishi, Panasonic, Siemens DRIVE-CLiQ®, Yaskawa
 • Rozměry čtecí hlavy: 36 × 16,5 × 17,2 mm
 • Rozlišení až 1 nm při 100 m/s
 • Přesnost ± 5 µm/m při 20 °C
 • Součinitel tepelné roztažnosti měřítka při 20 °C: 10,1 ±0,2 µm/m/°C
 • Dodává se i verze pro vakuové prostředí a s bočním vývodem kabelu

Výhody

 • Komfort páskové stupnice a nepřekonatelná robustnost
 • Vynikající metrologické možnosti
 • Vynikající odolnost proti nečistotám
 • Jednoduchá instalace
 • Vysoká rychlost a jemné rozlišení
 • Kolísání (jitter) signálu nižší než 10 nm RMS zlepšuje polohovou stabilitu
 • Chyba interpolace lepší než ± 40 nm zajišťuje plynulé řízení rychlosti
 • Volitelný Advanced Diagnostic Tool

Transparentní místo pro webové upoutávky

Co je RESOLUTE?

RESOLUTE je absolutní optický odměřovací systém s jemnou roztečí rysek stupnice. Excelentní odolnost vůči nečistotám a impozantní parametry otevírají nové možnosti pro polohovou zpětnou vazbu. Jedná se o první absolutní snímač na světě schopný rozlišení 1 nm až do rychlosti 100 m/s.

Díky mimořádně nízké hodnotě chyby interpolace (SDE) a nízkého kolísání signálu (jitter) překonává tento lineární odměřovací systém všechny ostatní ve své třídě.

Co je stupnice RTLA30?

RTLA30 je nízkoprofilová pásková stupnice z nerezové oceli s absolutním kódováním polohy s roztečí 30 µm. Má přesnost až ±5 µm/m a dodává se v délkách až 21 m. Obě možnosti upevnění umožňují nezávislou tepelnou roztažnost a poskytují komfort páskové stupnice.

RTLA30 lze používat s revolučním systémem nosiče stupnice FASTRACK™. Tento systém umožňuje rychlé a snadné položení dráhy bez potřeby vrtání upevňovacích otvorů. Po odstranění vymezovací vložky je páska zavedena do dráhy.

RTLA30-S se k substrátu upevňuje pomocí samolepicí pásky. Tato samolepicí páska umožňuje teplotní roztažnost stupnice, nezávislou na roztažnosti substrátu.

Po dokončení instalace jsou oba typy stupnice uchyceny v jednom bodu pro zajištění pozice nulového bodu.

Proč si zvolit tento odměřovací systém?

Snadné hledání závad a servis

Advanced Diagnostic Tool ADTa‑100 získává komplexní data v reálném čase ze čtecích hlav snímače RESOLUTE™ (označených symbolem ADT). Informace se zobrazují prostřednictvím uživatelsky přátelského rozhraní softwaru ADT View. Zatímco pro ustavení snímače ve většině případů vyhovuje vestavěna nastavovací LED, software ADT slouží jako pomůcka při náročnějších instalacích. ADT může rovněž hlásit výkon snímače a pomáhat při hledání závad systému pro zamezení dlouhým prostojům stroje.

Vynikající řízení pohybu

Špičková přesnost snímače RESOLUTE je výsledkem důmyslného, spolehlivého a naprosto principu funkce. Základem je jednostopé měřítko se jmenovitou roztečí rysek 30 µm v provedení podobném čárovému kódu. Čtecí hlava RESOLUTE snímá díky důmyslné optické konstrukci téměř okamžitý obraz této stupnice. Sejmutý obraz po zpracování umožňuje jedinečnou identifikaci pozice při rychlosti až 100 m/s. Systém umožňuje definovat polohu s rozlišením menším než 1 nm (1 miliardtina metru), se značně nízkým šumem (jitter < 10 nm RMS) a nízkou chybou interpolace (SDE, chyba rozteče mřížky stupnice) jen ± 40 nm. Tím je zajištěna vynikající přesnost zpětné vazby snímače, plynulejší řízení rychlosti a mimořádně pevná polohová stabilita.

Široké nastavovací tolerance

Snímač RESOLUTE nevyužívá konvenční technologii s dvojitou optikou (jednou přírůstkovou, druhou absolutní), která trpí sobě vlastními problémy s fázovým posunem při malém úhlovém vybočení čtecí hlavy. Tento absolutní snímač se naopak vyznačuje absolutní optickou stupnicí s jednou dráhou a v jednom kódu slučuje informace o absolutní poloze i fázovém posunu. Tato technologie poskytuje snímačům RESOLUTE daleko širší tolerance nastavení (tolerance vybočení ±0,5°) pro rychlou a snadnou instalaci a vynikající dlouhodobou spolehlivost, i když se po určité době osy pohybu usadí nebo posunou. Instalaci a diagnostiku dále usnadňuje zabudovaná nastavovací dioda na čtecí hlavě.

Volitelný externí interface

Externí interface Siemens DRIVE-CLiQ

 • Je nutné pro sériový interface Siemens DRIVE-CLiQRozhraní DRIVE-CLiQ pro použití se skutečně absolutním optickým snímačem RESOLUTE
 • dodává se také se duálním vstupem pro velmi přesné rotační systémy se zdvojenou čtecí hlavou
 • Zobrazuje alarmy komunikace
 • Duplikuje stavovou LED diodu čtecí hlavy

Pro další dodávané sériové interfacy není externí interface nutný.

Volitelný Advanced Diagnostic Tool ADTa-100

Vyspělý diagnostický nástroj ADTa‑100

Čtecí hlavy RESOLUTE (označené symbolem ADT) jsou kompatibilní se softwarem Advanced Diagnostic Tool ADTa-100 a ADT View. Tyto nástroje poskytují komplexní zpětnou vazbu v reálném čase výhodnou při problematických instalacích a diagnostice. Intuitivní software lze použít pro:

 • Dálkovou kalibraci
 • Optimalizaci signálu v celé délce osy
 • Digitální výstup pozice snímače (vzhledem ke stupnici)
 • Export a ukládání dat
 • Nastavení nuly

Sériové interfacy

Sériové interfacyPopisKompatibilní produkty
BiSS C

Renishaw je kompatibilní s otevřeným protokolem BiSS C pro absolutní snímače. BiSS je vysokorychlostní sériový interface, velmi vhodný pro dynamické osy vyžadující vysokou akceleraci, velmi plynulé řízení rychlosti, vynikající opakovatelnost a robustní polohovou stabilitu.
RESOLUTE s BiSS, který se dodává ve verzi lineárního i rotačního (úhlového) snímače, je kompatibilní se širokou škálou standardních průmyslových řídicích systémů, pohonů, DRO a PC karet čítačů.

Stránka produktů kompatibilních s protokolem BiSS C

FANUC

RESOLUTE se sériovým interfacem FANUC (α a αi) se dodává pro rotační a lineární aplikace.
RESOLUTE má mnoho výhod pro vysokovýkonné obráběcí stroje, které používají řídicí systémy FANUC. Vysoká rychlost, odolnost a spolehlivá čistě sériová komunikace, vynikající výkon při konturovacím obrábění a vyšší tuhost pohonů. Navíc se díky bezkontaktní konstrukci u nich nevyskytují axiální vůle, kroucení hřídele a jiné hysterezní chyby, s nimiž se potýkají klasické uzavřené snímače.

Není k dispozici


Mitsubishi

RESOLUTE vybavený sériovým interfacem Mitsubishi je k dispozici pro rotační a lineární aplikace. RESOLUTE je kompatibilní se servopohony řady J4 a J5 a s pohony MDS-D2/DH2/DM2/DJ pro obráběcí stroje.

Není k dispozici

Panasonic


RESOLUTE vybavený sériovým interface Panasonic je k dispozici v lineárním a rotačním provedení. Je kompatibilní s budiči řady A5 a A6 a poskytuje opakovatelnou zpětnou vazbu s vysokým rozlišením pro lepší řízení serva a rychlosti.

Není k dispozici

Siemens DRIVE-CLiQ

Snímač RESOLUTE vybavený sériovým interfacem Siemens DRIVE-CLiQ je k dispozici (s použitím externího interfacu) pro lineární a rotační aplikace. Siemens DRIVE-CLiQ je inovativní výkonný komunikační interface pro spojení snímače odměřovacího systému s pohony SINUMERIK a SINAMICS.

Není k dispozici

Yaskawa

RESOLUTE se sériovým interfacem Yaskawa se dodává v rotační a lineární podobě a je kompatibilní se SERVOPACKy Sigma-5 a Sigma-7.

Není k dispozici

Všechny podrobnosti viz katalogový list.

Technické parametry

Etalon v měření

FASTRACK RTLA30: pásková stupnice z nerezové oceli s nosným systémem

RTLA30-S: absolutní kódovaná pásková stupnice z nerezové oceli se samolepicí páskou pro montáž přímo na podklad bez vodítek FASTRACK.

Rozměry čtecí hlavy (DxŠxV)

36 mm x 16,5 mm x 17,2 mm

Rozteč stupnice

Jmenovitá 30 µm

Součinitel tepelné roztažnosti měřítka při 20 °C

10,1 ±0,2 μm/m/°C

Přesnost při 20 °C

± 5 μm/m

Délka stupnice

Některé varianty protokolu BiSS C mají omezenou maximální délku (podrobnosti viz katalogový list)

FASTRACK: 100 mm až 25 metrů

RTLA30/RTLA30-S: až do 21 m

Maximální rychlost

(Podrobnosti viz katalogový list)

Až 100 m/s

Sériové interface*

BiSS C, FANUC, Mitsubishi, Panasonic, Siemens DRIVE-CLiQ, Yaskawa

Rozlišení

BiSS C: Rozlišení 50 nm, 5 nm a 1 nm

FANUC, Mitsubishi, Siemens DRIVE-CLiQ, a Yaskawa: Rozlišení 50 nm a 1 nm

Panasonic: Rozlišení 100 nm, 50 nm a 1 nm

Chyba interpolace (SDE)

±40 nm

Elektrické připojení

Délky kabelů až 10 m s konektory typu D (9 kolíků nebo 15 kolíků), volný přívod, kompatibilní konektor FANUC, LEMO a M12

Napájení

5 V ± 10 %, max. 250 mA při 5 V (ukončeno)

Vibrace (provozní)

300 m/s2 max při 55 Hz až 2000 Hz

Nárazy (neprovozní)

1000 m/s2, 6 ms, ½ sinusoida

Rozsah pracovních teplot

0 °C až +80 °C

Krytí

IP64

Všechny podrobnosti viz katalogový list.

*Další sériové interfacy jsou průběžně doplňovány.

Specifikace pro Siemens DRIVE-CLiQ viz katalogový list.