Přeskočit navigaci

3D tisk kovů

Společnost Renishaw je výrobcem a dodavatelem strojů a kompletních řešení pro aditivní výrobu (AM).

Zkušenosti společnosti Renishaw

Navrhujeme a vyrábíme systémy pro aditivní výrobu dílců z nejrůznějších kovů pomocí procesu, který se nazývá spékání práškového kovu (nebo laserové tavení). Naše zkušenosti v řízení výrobních procesů, vývoje nových technologií i používáním aditivních technologií v naší vlastní výrobě nám umožňují poskytovat optimalizovaná řešení na klíč pro široké spektrum aplikací v průmyslových a zdravotnických oborech. Další informace o systémech aditivní výroby a službách pro vaše podnikání...

CO je AM?

Aditivní výroba, nazývaná též 3D tisk, je proces používaný pro tvorbu trojrozměrných objektů z digitálních dat. Pro vytvoření trorozměrného dílu zpravidla využívá technologii nanášení či tuhnutí tenkých vrstev materiálu. Tato technologie umožňuje vytvořit složité tvary, které nelze vyrobit tradičními technikami jako je odlévání, kování a třískové obrábění. Aditivní výroba přináší nové konstrukční možnosti. Umožňuje vyrábět složité dílce, které by jinak musely být vyrobeny z více kusů. Snižuje nároky na množství materiálu a také snižuje náklady na nástroje.

Brožury

 • Brochure: Safety in additive manufacturing Brochure: Safety in additive manufacturing [en]

  Just as with any other manufacturing technology, metal AM carries a number of identifiable risks that must be understood and managed. This guide offers insight into the areas company owners and managers must consider to ensure that AM is implemented in a safe way.

Případové studie aditivní výroby

 • Case study: Pioneering additive manufacturing reshapes patient's face Case study: Pioneering additive manufacturing reshapes patient's face [en]

  Additive manufacturing (3D printing) is changing and improving many traditional industries and processes. Healthcare is no exception with reconstructive surgery being particularly prominent. A horrific motorcycle accident left Stephen Power with multiple skull fractures that changed his life and meant he would require reconstructive surgery.

 • Case study: The full digitisation of removable partial dentures (RPDs) Case study: The full digitisation of removable partial dentures (RPDs) [en]

  Renishaw and Cardiff University Dental Hospital have teamed up to research 3D printing of CoCr removable partial dentures to give a flavour of what the future holds for the humble skeletal framework.

 • Case study: Digital evolution of cranial surgery Case study: Digital evolution of cranial surgery [en]

  From complex reconstructive facial surgery to orthopaedic and trauma surgery, advances in additive manufacturing have inspired a growing number of progressive surgeons to commission metal 3D printed patient specific implants (PSIs) and cutting guides for both complex and straightforward procedures.