Přeskočit navigaci

Absolutní odměřovací systém RESOLUTE™ FS s rotační (úhlovou) prstencovou stupnicí RESA30

Charakteristické vlastnosti

 • Sériové interfacy: BiSS® Safety, Siemens DRIVE-CLiQ®
 • Rozměry čtecí hlavy: 36 × 16,5 × 17,2 mm
 • Rozlišení až 29 bitů/ot při 18 300 ot/min
 • přesnost systému ±0,52 - 5,49 úhlových vteřin
 • Certifikace dle:
  ISO 13849 Category 3 PLd
  IEC 61508 SIL2
  IEC 61800-5-2 SIL2

Výhody

 • Nízkoprofilový prstenec s velkým vnitřním průměrem pro snadnou instalaci
 • Mimořádná odolnost vůči nečistotám
 • Široké nastavovací tolerance
 • Kolísání (jitter) signálu nižší než 10 nm RMS zlepšuje polohovou stabilitu
 • Chyba interpolace lepší než ± 40 nm zajišťuje plynulé řízení rychlosti
 • Volitelný Advanced Diagnostic Tool
Transparentní místo pro webové upoutávky

Co je snímač RESOLUTE FS?

RESOLUTE FS (funkční bezpečnost) je absolutní optický odměřovací systém s jemnou roztečí rysek stupnice. Excelentní odolnost vůči nečistotám a impozantní parametry otevírají nové možnosti pro polohovou zpětnou vazbu. Jedná se o první absolutní snímač na světě schopný rozlišení 1 nm až do rychlosti 100 m/s. Díky mimořádně nízké hodnotě chyby interpolace (SDE) a nízkého kolísání signálu (jitter) překonává tento rotační odměřovací systém všechny ostatní ve své třídě. Certifikace dle SIL2 a PLd pro použití v bezpečnostně orientovaných aplikacích.

Co je prstenec RESA30?

RESA30 je jednodílný kroužek z nerezové oceli s absolutním dělením stupnice vyznačené přímo na obvodu. Dodávají se dvě verze se širokou nabídkou rozměrů od Ø52 mm až do Ø550 mm). Prstence v provedení ‘A' nabízejí vynikající přesnost instalace a jejich vnitřní otvor je opatřen kuželovým profilem, který zpřesňuje vystředění při instalaci, snižuje nároky na přesnost ostatních komponent mechanismu a eliminuje házení po instalaci. Dodávají se také tenké prstence profilu ‘B' s nízkou hmotností a setrvačností. Obě verze prstence 'A' i 'B' mají velký vnitřní průměr pro snadnou integraci. Díky bezkontaktní konstrukci se u nich nevyskytuje axiální vůle, kroucení hřídele a jiné mechanické hysterezní chyby, s nimiž se potýkají klasické uzavřené snímače.

Proč si zvolit tento odměřovací systém?

Snadné hledání závad a servis

Advanced Diagnostic Tool ADTa‑100 získává komplexní data v reálném čase ze čtecích hlav snímače RESOLUTE™ (označených symbolem ADT). Informace se zobrazují prostřednictvím uživatelsky přátelského rozhraní softwaru ADT View. Zatímco pro ustavení snímače ve většině případů vyhovuje vestavěna nastavovací LED, software ADT slouží jako pomůcka při náročnějších instalacích. ADT může rovněž hlásit výkon snímače a pomáhat při hledání závad systému pro zamezení dlouhým prostojům stroje.

Certifikace funkční bezpečnosti

RESOLUTE FS je systém otevřeného absolutního optického snímače s certifikací pro následující funkčně bezpečnostní standardy:

ISO 13849 Category 3 PLd
IEC 61508 SIL2
IEC 61800-5-2 SIL2

Některé bezpečnostní funkce strojů, jako je Safety Limited Speed (SLS), vyžadují pro funkční bezpečnost zpětnou vazbu snímače. Použití snímacího systému, který je již dimenzovaný pro tyto aplikace, může významně zjednodušit certifikaci stroje. Přijmutí těchto vyspělých bezpečnostních funkcí stroje umožňuje výrobcům dodávat bezpečnější stroje s vyšší funkčností, která zkracuje dobu seřizování a prostoje stroje.

Široké nastavovací tolerance

Snímač RESOLUTE FS nevyužívá konvenční technologii s dvojitou optikou (jednou přírůstkovou, druhou absolutní), která trpí sobě vlastními problémy s fázovým posunem při malém úhlovém vybočení čtecí hlavy. Tento absolutní snímač se naopak vyznačuje absolutní optickou stupnicí s jednou dráhou a v jednom kódu slučuje informace o absolutní poloze i fázovém posunu. Tato technologie poskytuje snímačům RESOLUTE FS daleko širší tolerance nastavení (tolerance vybočení ±0,5°) pro rychlou a snadnou instalaci a vynikající dlouhodobou spolehlivost, i když se po určité době osy pohybu usadí nebo posunou. Instalaci a diagnostiku dále usnadňuje zabudovaná nastavovací dioda na čtecí hlavě.

Volitelný externí interface

Externí interface Siemens DRIVE-CLiQ

 • Je nutné pro sériový interface Siemens DRIVE-CLiQRozhraní DRIVE-CLiQ pro použití se skutečně absolutním optickým snímačem RESOLUTE
 • dodává se také se duálním vstupem pro velmi přesné rotační systémy se zdvojenou čtecí hlavou
 • Zobrazuje alarmy komunikace
 • Duplikuje stavovou LED diodu čtecí hlavy

Pro další dodávané sériové interfacy není externí interface nutný.

Volitelný Advanced Diagnostic Tool ADTa-100

Vyspělý diagnostický nástroj ADTa‑100

Čtecí hlavy RESOLUTE (označené symbolem ADT) jsou kompatibilní se softwarem Advanced Diagnostic Tool ADTa-100 a ADT View. Tyto nástroje poskytují komplexní zpětnou vazbu v reálném čase výhodnou při problematických instalacích a diagnostice. Intuitivní software lze použít pro:

 • Dálkovou kalibraci
 • Optimalizaci signálu v celé délce osy
 • Digitální výstup pozice snímače (vzhledem ke stupnici)
 • Export a ukládání dat
 • Nastavení nuly

Sériové interfacy

Sériové interfacyPopisKatalogový list
BiSS SafetyRenishaw je kompatibilní s otevřeným protokolem BiSS C pro absolutní snímače. BiSS Safety je vysokorychlostní sériový interface, velmi vhodný pro dynamické osy vyžadující vysokou akceleraci, velmi plynulé řízení rychlosti, vynikající obousměrnou opakovatelnost a robustní polohovou stabilitu.
RESOLUTE FS s BiSS Safety, který se dodává ve verzi lineárního i rotačního (úhlového) snímače.
RESOLUTE FS BiSS Safety

Siemens DRIVE-CLiQ

Snímač RESOLUTE FS vybavený sériovým interfacem Siemens DRIVE-CLiQ je k dispozici (s použitím externího interfacu) pro lineární a rotační aplikace. Siemens DRIVE-CLiQ je inovativní výkonný komunikační interface pro spojení snímače odměřovacího systému s pohony SINUMERIK a SINAMICS.

RESOLUTE FS Siemens DRIVE-CLiQ

Technické parametry

Etalon v měření

Jednodílný nízkoprofilový absolutní kódovaný kroužek z nerezové oceli 303 / 304 se standardním průřezem „A“ s kuželovým vnitřním průměrem nebo s průřezem „B“ s nízkou setrvačností

Rozměry čtecí hlavy (DxŠxV)

36 mm x 16,5 mm x 17,2 mm

Rozteč stupnice

Jmenovitá 30 µm

Součinitel tepelné roztažnosti měřítka při 20 °C15,5 ±0,5 μm/m/°C

Vnější průměr kroužku

52 mm až 550 mm

Přesnost systému*

± 5,49 až ± 0,52 úhlové vteřiny (v závislosti na průměru kroužku)

Maximální rychlost

(Podrobnosti viz katalogový list)

18 300 ot./min (na kroužku 52 mm)

Sériové interface†

BiSS Safety, Siemens DRIVE-CLiQ**

Rozlišení

BiSS Safety: 32 bitů

Siemens DRIVE-CLiQ: 26 bitů a 29 bitů

Chyba interpolace (SDE)

±40 nm

Elektrické připojení

BiSS Safety: kabely délky až 10 m, 9pinový D a M12 konektor

Interface Siemens DRIVE-CLiQ: kabely délky až 10 m a konektor M12

Napájení

5 V ± 10 %, 250 mA při 5 V (ukončeno)

Vibrace (provozní)

300 m/s2 max při 55 Hz až 2000 Hz

Nárazy (neprovozní)

1000 m/s2, 6 ms, ½ sinusoida

Rozsah pracovních teplot

0 °C až +80 °C

Krytí

IP64

Všechny podrobnosti viz katalogový list

* Přesnost systému je součet chyby dělení stupnice a chyby interpolace (SDE). Přesnost dělení je maximální rozdíl mezi úhlem změřeným jednou čtecí hlavou a skutečným otočením snímače po nanesení stupnice. Rušivé vlivy při aplikaci, např. výstřednost, nejsou zahrnuty.

**Specifikace pro BiSS Safety a Siemens DRIVE-CLiQ, viz datové listy.