Přeskočit navigaci

Úspěch pro olympijské boby

Když kralující olympijská vítězka závodu dvousedadlových bobů Sandra Kiriasisová vydala výzvu pro pomoc při výrobě nožů, které by splňovaly nové předpisy její sportovní disciplíny, přední světová metrologická firma Renishaw tuto výzvu přijala.

Bobový tým na trati – boční pohled Ve spolupráci s dalšími specializovanými výrobními firmami Siemens, Sescoi a Iscar použila firma Renishaw svoje nejnovější měřicí technologie, včetně revoluční měřicí hlavice REVO® pro souřadnicové měřicí stroje, aby dodala řešení nožů, které zajistilo Kiriasisové ovládnout sezónu FIBT 2006/2007 vítězstvím jak ve světovém poháru, tak na mistrovství světa.

Nože jsou tajemstvím mého úspěchu“

Po jejím mimořádném úspěchu na Mistrovství světa FIBT v bobech žen, kde spolu s brzdařkou Romy Logschovou získala zlatou medaili o pouhé dvě sekundy, uvedla televizním reportérům ve Sv. Mořici, že „nože jsou tajemstvím mého úspěchu“. Tento úspěch a uznání různým výrobním partnerům za příspěvek k jejímu úspěchu vyzdvihly dopad, který mohou mít strojírenské technologie na nejvyšších úrovních soutěžních rychlostních sportovních disciplín, a vedly k podpisu formální partnerské smlouvy mezi týmem Kiriasisové a společností Renishaw, která bude v platnosti nejméně do konce sezóny FIBT 2007/2008.

Rainer Lotz, generální ředitel společnosti Renishaw GmbH, vysvětlil, že „společnost Renishaw již technicky přispívá ve světovém mezinárodním motoristickém sportu, např. v závodech F1 a NASCAR, jak ve výrobě motorů, tak v palubních monitorovacích systémech, takže víme, jak malé jsou hranice mezi úspěchem a neúspěchem na nejvyšších úrovních mezinárodního sportu. Měli jsme velkou radost, že jsme mohli přispět našimi odbornými znalostmi do projektu výroby nožů pro tým Kiriasisové, a těšíme se na další přispění k úspěchům Sandry“.

Opakovaná výroba nožů

Projekt výroby nožů vznikl poté, co v říjnu 2006 FIBT (Mezinárodní federace bobů a skeletonu) zavedla nová pravidla, která byla zaměřena na odstranění trvajících sporů týkajících se používání různých materiálů a úprav při výrobě nožů. Všechny týmy bobů musí nyní používat ocel stejné specifikace a tvořivost je dovolena pouze ve tvaru nožů. Kiriasisová byla se stávajícími noži spokojená, ale protože byly vytvořeny pomocí ručních technik, neexistovaly žádné výkresy nebo elektronická data CAD, která by umožnila vyrobit je znovu z oceli standardní specifikace.

Skenování nožů Po výzvě k pomoci, kterou tým Kiriasisové zveřejnil v německém časopise kovoobráběcího průmyslu, nabídly své služby různé firmy, ale byla to právě síla prezentace partnerství firem Siemens, Renishaw, Sescoi a Iscar, která vedla k jejich výběru.

Skenování nožů

Stávající nože byly nejprve odeslány do výzkumného zařízení firmy Renishaw ve Velké Británii, kde byl nůž naskenován pomocí revoluční pětiosé měřicí hlavice REVO® pro souřadnicové měřicí stroje s rychlým záznamem mnoha tisíc datových bodů, což umožnilo definovat jeho tvar ve velkém detailu. Narozdíl od konvenčních metod skenování spočívajících ve zrychlení pohybu všech tří os souřadnicových měřicích strojů (pro dosažení rychlého skenování) je u systému REVO® k minimalizaci dynamických chyb pohybu souřadnicového měřicího stroje za mimořádně vysokých rychlostí skenování použit synchronizovaný pohyb stroje a hlavice. Tato metoda zajišťuje vysoce přesnou kontrolu při rychlostech skenování až 500 mm/s.

Strojní obrábění a kontrola

OMP400 Jakmile byla data zaznamenána, byly vytvořeny soubory DXF a IGES, které se odeslaly elektronicky firmě Sescoi, a ta vytvořila program CAD/CAM pro řídicí jednotku obráběcího stroje Siemens Sinumerik instalovanou na frézovacím stroji DMB CNC u výrobce obráběcích strojů Iscar. Po obrábění se tvar hotových nožů zkontroloval pomocí dotykového čidla OMP400 firmy Renishaw, což je přístroj na bázi tenzometru, který umožňuje provádění vysoce přesného měření na stroji.

 

Nové zprávy

Zaregistrujte se k pravidelnému odběru nových zpráv vydávaných společností Renishaw

Celý článek

Zprávy ke stažení