Přeskočit navigaci

Technologie modrého laseru: Renishaw rozšiřuje sortiment nástrojových sond a zlepšuje opakovatelnost měření nástrojů na obráběcím stroji

Pondělí 21. června 2021

Renishaw, přední světová technologická společnost, představí na veletrhu EMO Milano 2021 svou druhou generaci nástrojových sond pro bezkontaktní ustavování nástrojů NC4+ Blue. Nový systém bude jedním z mnoha řešení pro řízení procesů inteligentní továrny představených společností Renishaw. Tato řešení prokazatelně pomáhají výrobcům v mnoha odvětvích zlepšit jejich výrobní schopnosti.

Nový typ bezkontaktní nástrojové sondy NC4+ Blue, který staví na úspěchu původního systému NC4, je k dispozici ve čtyřech velikostech s provozními rozestupy od 55 mm až do 240 mm. Všechny velikosti sondy nabízejí zlepšení opakovatelnosti měření, která nyní dosahuje až +/- 0,5 mikronu u menších vzdáleností.

Zlepšená přesnost obrábění

Nástrojová sonda NC4+ Blue společnosti Renishaw využivá jako první technologií modrého laseru. Společně se zdokonalenou optikou poskytuje výrazné vylepšení přesnosti měření nástrojů, a zajišťuje tak přesnější a účinnější obrábění součástí.

Ve srovnání se zdroji červeného laseru, které se využívají u běžných bezkontaktních nástrojových sond, má technologie modrého laseru kratší vlnovou délku, která přispívá k optimalizované geometrii laserového paprsku. Umožňuje tak měření velmi malých nástrojů a současně minimalizaci tzv. tool-to-tool chyb měření, které jsou zásadním kritériem při obrábění pomocí široké škály řezných nástrojů.

Rychlé, odolné a spolehlivé měření

Systémy NC4+ Blue používají softwarové cykly Renishaw, které jsou neustále vyvíjeny a doplňovány, aby mohly poskytovat rychlé, odolné a spolehlivé měření v suchém i v mokrém prostředí. Technologie automatické optimalizace cyklu automaticky upravuje pohyb nástroje dovnitř a ven z paprsku, aby se minimalizoval jakýkoli zbytečný pohyb a tím i doba cyklu. Funkce, jako je režim duálního měření, kdy se nástroj změří při opuštění laserového paprsku, nebo možnost pokročilého čištění nástroje, pomáhají zajistit, aby na nástroji nebyly během měření žádné nečistoty ani chladivo. Další vylepšení cyklů pro měření házení nástroje a cyklů měření profilu poskytují pokročilým uživatelům lepší funkčnost a spolehlivost.

Skvěle ochráněná optika

Vnitřní prostory obráběcího centra jsou agresivním prostředím, ve kterém se běžně vyskytuje odkapávající chladivo, třísky a prach. Ve vzduchu může být obsažena mlhovina chladiva, která může rychle pokrýt veškeré nezakryté optické povrchy. Ať už je konstrukce optiky systémů pro laserové ustavování nástrojů jakákoli, jejich fungování vyžaduje čistou optiku a ničím nerušenou dráhu paprsku.

Systém NC4+ Blue používá technologie ochrany optiky MicroHole™ a PassiveSeal™, které umožňují rychlé a spolehlivé měření nástrojů i v mokrém prostředí.

Technologie MicroHole zaručuje, že optika bude chráněna před znečištěním v průběhu měření tak, že zajišťuje nepřetržité proudění stlačeného vzduchu velmi malým a přesným laserově vyvrtaným otvorem v hlavách vysílače a přijímače. Systém PassiveSeal poskytuje další ochrannou vrstvu, která automaticky chrání optiku před znečištěním v případě výpadku dodávky vzduchu. Využívá jednoduchou pneumatickou instalaci, která minimalizuje jakoukoli nutnost údržby.

Jednodušší programování a vytváření protokolů – připraveno na Průmysl 4.0

Podpora pro NC4+ Blue je nyní integrována do rozsáhlé řady grafických uživatelských rozhraní, včetně aplikací běžících na stroji a mobilních aplikací, jako jsou Set and Inspect a GoProbe společnosti Renishaw. Tyto konzistentní a snadno použitelné programovací platformy jsou skvělým nástrojem zejména pro uživatele, kteří nemají žádné nebo mají jen malé znalosti programování kódu stroje a zkušenosti s měřením pomocí měřicích sond. Nabízejí však provozní výhody i zkušeným uživatelům.

Technologie od společnosti Renishaw poskytují data, která umožňují inteligentní rozhodování pro Průmysl 4.0. Měření nástrojů přímo na stroji umožňuje výrobcům automatizovat a optimalizovat jejich procesy a minimalizovat problémy s kvalitou i odstávky CNC strojů. S nejnovější verzí aplikace Reporter od společnosti Renishaw si mohou nyní uživatelé prohlížet historické údaje o nástrojích získané systémem NC4+ Blue a přenášet naměřené hodnoty v reálném čase. Výsledky lze také exportovat prostřednictvím souboru CSV nebo PDF zprávy a buďto je uložit pro zajištění sledovatelnosti, nebo je importovat do místního softwaru pro analýzu kvality.

Další informace vám poskytneme na veletrhu EMO v italském Miláně od 4. do 9. října 2021 nebo si o stávajícím systému NC4+ Blue můžete přečíst více na stránce www.renishaw.cz/nc4blue.

Dokumenty ke stažení

Chcete-li získat více obrázků, videí nebo informací o společnosti Renishaw a jejích produktech, navštivte náš mediahub.