Přeskočit navigaci

RESOLUTE™ absolutní odměřovací systém s lineárním měřítkem RSLA30

Charakteristické vlastnosti

 • Sériové interfacy: BiSS® C, FANUC, Mitsubishi, Panasonic, Siemens DRIVE-CLiQ®, Yaskawa
 • Rozměry čtecí hlavy: 36 × 16,5 × 17,2 mm
 • Rozlišení až 1 nm při 100 m/s
 • Přesnost ±4 µm na 5 m při 20 °C
 • Součinitel tepelné roztažnosti měřítka při 20 °C: 10,1 ±0,2 µm/m/°C
 • Dodává se i verze pro vakuové prostředí a s bočním vývodem kabelu

Výhody

 • Vysoce přesná stupnice
 • Vynikající řízení pohybu
 • Mimořádná odolnost vůči nečistotám
 • Široké nastavovací tolerance
 • Kolísání (jitter) signálu nižší než 10 nm RMS zlepšuje polohovou stabilitu
 • Chyba interpolace lepší než ± 40 nm zajišťuje plynulé řízení rychlosti
 • Volitelný Advanced Diagnostic Tool

Transparentní místo pro webové upoutávky

Co je RESOLUTE?

RESOLUTE je absolutní optický odměřovací systém s jemnou roztečí rysek stupnice. Excelentní odolnost vůči nečistotám a impozantní parametry otevírají nové možnosti pro polohovou zpětnou vazbu. Jedná se o první absolutní snímač na světě schopný rozlišení 1 nm až do rychlosti 100 m/s.

Díky mimořádně nízké hodnotě chyby interpolace (SDE) a nízkého kolísání signálu (jitter) překonává tento lineární odměřovací systém všechny ostatní ve své třídě.

Co je stupnice RSLA30?

RSLA30 je pásková stupnice z nerezové oceli s absolutním kódováním polohy s roztečí 30 µm.
Je srovnatelná se skleněným měřítkem s jemnou roztečí rysek a poskytuje celkovou přesnost (včetně sklonu a linearity) lepší než ±4 µm na délce 5 m. Měřítko lze svinout pro snadné skladování a manipulaci, přesto se po rozvinutí chová jako pevná stupnice.
Konstruktéři systému si mohou dle požadavků na montáž vybrat mezi speciálně vyvinutou lepicí páskou nebo mechanickými úchytkami. Oba způsoby montáže umožňují zachovat teplotní roztažnost měřítka nezávislou na substrátu.

Proč si zvolit tento odměřovací systém?

Snadné hledání závad a servis

Advanced Diagnostic Tool ADTa‑100 získává komplexní data v reálném čase ze čtecích hlav snímače RESOLUTE™ (označených symbolem ADT). Informace se zobrazují prostřednictvím uživatelsky přátelského rozhraní softwaru ADT View. Zatímco pro ustavení snímače ve většině případů vyhovuje vestavěna nastavovací LED, software ADT slouží jako pomůcka při náročnějších instalacích. ADT může rovněž hlásit výkon snímače a pomáhat při hledání závad systému pro zamezení dlouhým prostojům stroje.

Vynikající řízení pohybu

Špičková přesnost snímače RESOLUTE je výsledkem důmyslného, spolehlivého a naprosto principu funkce. Základem je jednostopé měřítko se jmenovitou roztečí rysek 30 µm v provedení podobném čárovému kódu. Čtecí hlava RESOLUTE snímá díky důmyslné optické konstrukci téměř okamžitý obraz této stupnice. Sejmutý obraz po zpracování umožňuje jedinečnou identifikaci pozice při rychlosti až 100 m/s. Systém umožňuje definovat polohu s rozlišením menším než 1 nm (1 miliardtina metru), se značně nízkým šumem (jitter < 10 nm RMS) a nízkou chybou interpolace (SDE, chyba rozteče mřížky stupnice) jen ± 40 nm. Tím je zajištěna vynikající přesnost zpětné vazby snímače, plynulejší řízení rychlosti a mimořádně pevná polohová stabilita.

Široké nastavovací tolerance

Snímač RESOLUTE nevyužívá konvenční technologii s dvojitou optikou (jednou přírůstkovou, druhou absolutní), která trpí sobě vlastními problémy s fázovým posunem při malém úhlovém vybočení čtecí hlavy. Tento absolutní snímač se naopak vyznačuje absolutní optickou stupnicí s jednou dráhou a v jednom kódu slučuje informace o absolutní poloze i fázovém posunu. Tato technologie poskytuje snímačům RESOLUTE daleko širší tolerance nastavení (tolerance vybočení ±0,5°) pro rychlou a snadnou instalaci a vynikající dlouhodobou spolehlivost, i když se po určité době osy pohybu usadí nebo posunou. Instalaci a diagnostiku dále usnadňuje zabudovaná nastavovací dioda na čtecí hlavě.

Volitelný externí interface

Externí interface Siemens DRIVE-CLiQ

 • Je nutné pro sériový interface Siemens DRIVE-CLiQRozhraní DRIVE-CLiQ pro použití se skutečně absolutním optickým snímačem RESOLUTE
 • dodává se také se duálním vstupem pro velmi přesné rotační systémy se zdvojenou čtecí hlavou
 • Zobrazuje alarmy komunikace
 • Duplikuje stavovou LED diodu čtecí hlavy

Pro další dodávané sériové interfacy není externí interface nutný.

Volitelný Advanced Diagnostic Tool ADTa-100

Vyspělý diagnostický nástroj ADTa‑100

Čtecí hlavy RESOLUTE (označené symbolem ADT) jsou kompatibilní se softwarem Advanced Diagnostic Tool ADTa-100 a ADT View. Tyto nástroje poskytují komplexní zpětnou vazbu v reálném čase výhodnou při problematických instalacích a diagnostice. Intuitivní software lze použít pro:

 • Dálkovou kalibraci
 • Optimalizaci signálu v celé délce osy
 • Digitální výstup pozice snímače (vzhledem ke stupnici)
 • Export a ukládání dat
 • Nastavení nuly

Sériové interfacy

Sériové interfacyPopisKompatibilní produkty
BiSS C

Renishaw je kompatibilní s otevřeným protokolem BiSS C pro absolutní snímače. BiSS je vysokorychlostní sériový interface, velmi vhodný pro dynamické osy vyžadující vysokou akceleraci, velmi plynulé řízení rychlosti, vynikající opakovatelnost a robustní polohovou stabilitu.
RESOLUTE s BiSS, který se dodává ve verzi lineárního i rotačního (úhlového) snímače, je kompatibilní se širokou škálou standardních průmyslových řídicích systémů, pohonů, DRO a PC karet čítačů.

Stránka produktů kompatibilních s protokolem BiSS C

FANUC

RESOLUTE se sériovým interfacem FANUC (α a αi) se dodává pro rotační a lineární aplikace.
RESOLUTE má mnoho výhod pro vysokovýkonné obráběcí stroje, které používají řídicí systémy FANUC. Vysoká rychlost, odolnost a spolehlivá čistě sériová komunikace, vynikající výkon při konturovacím obrábění a vyšší tuhost pohonů. Navíc se díky bezkontaktní konstrukci u nich nevyskytují axiální vůle, kroucení hřídele a jiné hysterezní chyby, s nimiž se potýkají klasické uzavřené snímače.

Není k dispozici


Mitsubishi

RESOLUTE vybavený sériovým interfacem Mitsubishi je k dispozici pro rotační a lineární aplikace. RESOLUTE je kompatibilní se servopohony řady J4 a J5 a s pohony MDS-D2/DH2/DM2/DJ pro obráběcí stroje.

Není k dispozici

Panasonic


RESOLUTE vybavený sériovým interface Panasonic je k dispozici v lineárním a rotačním provedení. Je kompatibilní s budiči řady A5 a A6 a poskytuje opakovatelnou zpětnou vazbu s vysokým rozlišením pro lepší řízení serva a rychlosti.

Není k dispozici

Siemens DRIVE-CLiQ

Snímač RESOLUTE vybavený sériovým interfacem Siemens DRIVE-CLiQ je k dispozici (s použitím externího interfacu) pro lineární a rotační aplikace. Siemens DRIVE-CLiQ je inovativní výkonný komunikační interface pro spojení snímače odměřovacího systému s pohony SINUMERIK a SINAMICS.

Není k dispozici

Yaskawa

RESOLUTE se sériovým interfacem Yaskawa se dodává v rotační a lineární podobě a je kompatibilní se SERVOPACKy Sigma-5 a Sigma-7.

Není k dispozici

Všechny podrobnosti viz katalogový list.

Technické parametry

Etalon v měření

Absolutní kódovaná velmi přesná stupnice z nerezové oceli

Rozměry čtecí hlavy (DxŠxV)

36 mm x 16,5 mm x 14,8 mm

Rozteč stupnice

Jmenovitá 30 µm

Součinitel tepelné roztažnosti měřítka při 20 °C

10,1 ±0,2 μm/m/°C

Přesnost při 20 °C

±1,5 μm až do 1 m, ±2,25 μm až do 2 m, ±3 μm až do 3 m, ±4 μm až do 5 m, (včetně sklonu a linearity), kalibrace sledovatelná dle mezinárodních norem

Délka stupnice

Některé varianty protokolu BiSS-C mají omezenou maximální délku

(Podrobnosti viz katalogový list)

80 mm až 5 metrů

Maximální rychlost

(Podrobnosti viz katalogový list)

Až 100 m/s

Sériové interface*

BiSS C, FANUC, Mitsubishi, Panasonic, Siemens DRIVE-CLiQ†, Yaskawa


Rozlišení

BiSS C: Rozlišení 50 nm, 5 nm a 1 nm

FANUC, Mitsubishi a Siemens DRIVE-CLiQ†: Rozlišení 50 nm a 1 nm

Panasonic: Rozlišení 100 nm, 50 nm a 1 nm

Yaskawa: Rozlišení 50 nm a 1 nm

Chyba interpolace (SDE)

±40 nm

Elektrické připojení

Délky kabelů až 10 m s konektory typu D (9 kolíků nebo 15 kolíků), volný přívod, kompatibilní konektor FANUC, LEMO a M12

Napájení

5 V ± 10 %, max. 250 mA při 5 V (ukončeno)

Vibrace (provozní)

300 m/s2max při 55 Hz až 2000

Nárazy (neprovozní)

1000 m/s2, 6 ms, ½ sinusoida

Rozsah pracovních teplot

0 °C až +80 °C

Krytí

IP64

Všechny podrobnosti viz katalogový list.

*Další sériové interfacy jsou průběžně doplňovány.

Specifikace pro Siemens DRIVE-CLiQ viz katalogový list.