Přeskočit navigaci

Případové studie aditivní výroby

Nejnovější případové studie aditivní výroby


Čas pro Holthinrichs Watches

Michiel Holthinrichs, zakladatel firmy Holthinrichs Watches, spolupracuje s centrem pro řešení aditivní výroby společnosti Renishaw. Získává tak znalosti o potenciálu aditivní výroby (AM) z kovů pro zrychlení celého výrobního procesu svých špičkových hodinek, vyráběných v limitovaných edicích.

Jeho první návrh ‘Ornament 1' kombinuje tradiční švýcarské hodinářské prvky včetně ručního natahování a designu inspirovaného klasickými hodinkami 50. let s novou technologií 3D tisku kovu, který je použit pro výrobu pouzdra, korunky a přezky.

Zlepšení procesního řetězce aditivní výroby

Konstrukční volnost poskytovaná technologií aditivní výroby (AM), nebo také "3D tisku", je důležitým prvkem špičkových inovací výroby. Aditivní výroba, jakožto nedílná součást revoluce v digitální výrobě, je schopná radikálně zjednodušit výrobu složitých dílců při současném zdokonalení funkčních možností, snížení hmotnosti dílce a minimalizaci počtu součástí. Plné využití jedinečných možností AM však vyžaduje optimalizaci doplňujících softwarových nástrojů pro splnění nových požadavků pravidel a směrnic "konstrukce pro aditivní výrobu" (DfAM). Společnost Dassault Systèmes je vedoucím světovým dodavatelem softwaru pro 3D konstrukci, 3D digitálních modelů a řešení pro správu životnosti produktu (PLM). Spolupracuje se společností Renishaw při zdokonalování její platformy 3DEXPERIENCE® poskytující bez kompromisů komplexní 3D design.

Ke stažení

  • Case study:  Making time for Holthinrichs Watches
  • Case study:  Enhancing the additive manufacturing process chain

KOMET® GROUP inovuje řezné nástroje pomocí technologie 3D tisku kovu

KOMET® GROUP používá technologii aditivní výroby z kovu společnosti Renishaw pro výrobu nové generace inovativních řezných nástrojů. Aditivní výroba umožňuje, kromě rychlejší výroby speciálních řezných nástrojů, tvorbu složitějších tvarů a to jak vnějších břitů nástrojů, tak vnitřních chladicích kanálů.

  • Case study:  KOMET® GROUP innovates cutting tools using metal 3D printing technology

Výměna řešení 3D tisku kovu se společností HiETA

Technologie Renishaw pomáhá společnosti HiETA při přechodu od aditivní výroby kovů (AM) z prototypové výroby ke komerční výrobě jejich speciálních tepelných výměníků. Zejména zavedení systému Renishaw RenAM 500M firmě umožnilo dramaticky zkrátit výrobní časy a tím i snížit výrobní náklady.

Rekonstrukce bloku hydraulického potrubí pro aditivní výrobu

Aditivní výroba je díky své schopnosti vytvářet vnitřní prvky a průchody mimořádně vhodná pro konstrukci a výrobu sběrných potrubí. Společnost Renishaw spolupracovala se zákazníkem při překonstruování bloku hydraulického potrubí pro aditivní výrobu. Hlavním cílem projektu bylo snížení hmotnosti součásti při zachování její robustnosti. Díky konstrukční volnosti, spojené s aditivní výrobou, byla rovněž rozpoznána příležitost pro zvýšení účinnosti průtokových kanálů.

Technologie AM použitá pro zakázková horská kole

Technologie aditivní výroby z kovu společnosti Renishaw umožnila společnosti Robot Bike Co. vyrábět horská kola nové konstrukce, která lze přizpůsobit výšce a jízdnímu stylu jezdce.

3D tisk kovu posunul díky významným inovacím výkonové meze motocyklů Moto2™

Tým TransFIORmers kategorie Moto2 používá špičkové technologie aditivní výroby (3D tisk) při výrobě nekonvenčního systému předního odpružení, který mu poskytuje významné konkurenční výhody.

První rám jízdního kola vyrobený 3D tiskem společnosti Renishaw pro firmu Empire Cycles

Společnost Renishaw spolupracovala s vedoucí britskou firmou pro konstrukci a výrobu jízdních kol při vytvoření prvního rámu na světě vyrobeného 3D tiskem. S využitím výhod technologie aditivní výroby společnosti Renishaw obě společnosti překonstruovali stávající hliníkový rám horského kola. Tato technologie umožnila vytvořit titanový rám, který je pevný a zároveň lehký. Díky využití topologické optimalizace je nový rám přibližně o 33 % lehčí než původní.

  • Případová studie:  První kovový cyklistický rám vyrobený společností Renishaw pro Empire Cycles technologií 3D tisku

Společnost Renishaw vyrábí prototyp přední části supersonického vozidla BLOODHOUND (SSC)

Cílem vozidla BLOODHOUND není jen překonání zvukové bariéry, ale překročení rychlosti 1000 mil za hodinu (1609 km/h). Při této rychlosti překoná každou sekundu vzdálenost rovnou 4,5 fotbalového hřiště.
Většina kokpitu a přední části je vyrobena z epoxidového karbonového kompozitu. Během pokusu o rekord bude vozidlo vystaveno třecímu odporu povrchu více než 20 000 kg. Náběžná část špičky však bude vystavena ještě většímu zatížení; až 12 000 kg/m².

Průmyslový 3D tisk sklízí úspěchy u projektu Formula Student

GreenTeam a Renishaw (hlavní sponzor) spolupracovali při vývoji a výrobě optimalizovaných závěsů kol závodního vozu Formula Student. Díky snížení celkové hmotnosti o 1,5 kg je to nejlehčí vůz současnosti.

Aditivní výroba překonává cílovou pásku

Formule Student je nejznámější evropský výukový motoristický závod, spojující špičkové průmyslové podniky, vynikající inženýry, university a studenty z celého kontinentu. Cílem je navrhnout a postavit závodní monopost, který bude závodit na okruhu Formule 1. Formule student je rovněž místem využívání inovací, zejména když se jedná o nové výrobní metody a konstrukce.

  • Case study:  Additive manufacturing crosses the finishing line