Přeskočit navigaci

Inkrementální snímací systém SiGNUM™ s lineárním měřítkem RELM

Charakteristické vlastnosti

 • Rozměry čtecí hlavy: 36 × 16,5 × 14,8 mm
 • Rozlišení až 5 nm
 • Rychlost až 12,5 m/s
 • Současný analogový a digitální výstup (analogové výstupy jsou k dispozici na všech Si rozhraních)
 • Hodnota chyby interpolace (SDE): typicky <±30 nám
 • Referenční značka IN-TRAC

Výhody

 • Stupeň krytí IP64 poskytuje vynikající odolnost vůči nečistotám
 • Dynamická úprava signálu pro zlepšené řízení pohybu 
 • Provozní teplota až do +85 °C
 • Téměř nulová tepelná roztažnost
 • Software pro nastavení a diagnostiku
Transparent patch for website banners

Co je SiGNUM?

SiGNUM je vysoce přesný, bezkontaktní 20 µm odměřovací systém společnosti Renishaw, který tvoří snímací hlava Si a interface Si. Systém má stupeň krytí IP64, nabízí rychlost až 12,5 m/s, rozlišení do 5 nm a umožňuje odečítání polohy z celé řady lineárních i rotačních stupnic vybavených optickými referenčními značkami IN-TRAC s automatickým fázováním. Nabízí mimořádně snadné použití s kalibrací systému po stisknutí tlačítka a bezplatným diagnostickým softwarem. SiGNUM nabízí výkon, který byl dříve dosažitelný pouze choulostivějšími snímači s jemnou roztečí rysek a SDE typicky <±30 nm při teplotách až +85 °C.

Co je měřítko RELM?

RELM je stupnice vyrobená z materiálu ZeroMet™, což je slitina železa a niklu s nízkou roztažností, s roztečí rysek 20 µm. 
Stupnice je srovnatelná se skleněným měřítkem s jemnou roztečí rysek a poskytuje celkovou přesnost (včetně sklonu a linearity) lepší než ±1 µm na délce 1,5 m. ZeroMet má součinitel teplotní roztažnosti přibližně 0,6 µm/m/°C v rozsahu teplot 0 °C až 30 °C.
Konstruktéři systému si mohou dle požadavků na montáž vybrat mezi speciálně vyvinutou lepicí páskou nebo mechanickými úchytkami. Oba způsoby montáže umožňují zachovat teplotní roztažnost měřítka nezávislou na substrátu.

Proč si zvolit tento odměřovací systém?

Snadné použití

Měřítko s nízkou teplotní roztažností RELM ZeroMet má mnohem menší průřez než typická skleněná měřítka a umožňuje snazší manipulaci a instalaci bez nebezpečí zlomení, takže je ideální pro nejnáročnější přesné aplikace.

Přesnost řízení pohybu

Plynulejší řízení rychlosti a dokonalá polohová stabilita pohybového systému díky dynamické úpravě signálu. Automatické řízení zesílení (AGC), Automatické řízení odchylky (AOC) a Automatické řízení rovnováhy (ABC) generují výjimečně věrné přírůstkové signály. Výsledkem je hodnota chyby interpolace (SDE) typicky ± 30 nm.

Snadná instalace

Nastavovací LED diody na čtecí hlavě a rozhraní poskytují vizuální indikaci síly signálu a volitelný diagnostický software umožňuje dálkovou kontrolu výkonu systému v případě, když je hlava skrytá uvnitř stroje. Kalibrace referenční značky a inkrementálních signálů se provádí stisknutím tlačítka, bez mechanického seřizování nebo dalších diagnostických nástrojů. Optická referenční značka IN-TRAC je zabudovaná do inkrementálního měřítka kvůli kompaktním rozměrům a jednoduchému ustavení. Výstupní signál referenční značky je obousměrně opakovatelný v rozsahu jednotky rozlišení při všech rychlostech.

Kombinuje robustní stabilitu s vyšší přesností

SiGNUM je v provedení 'recoverable readhead'. V případě poruchy po postříkání chladicí emulzí nebo zaplavení vodou stačí hlavičku pouze otřít a pokračovat v práci. Třída krytí IP64, vysoká odolnost vůči vodě, oleji i prachu, provozní teploty až +85 °C a rychlost až 12,5 m/s činí SiGNUM ideálním pro náročnější aplikace, s výkonem srovnatelným se skleněnými stupnicemi s jemným dělením.

Optický diagnostický software

SiGNUM™ Diagnostický software

Software SiGNUM verze 5.0 (vydaný v lednu 2012) - je zapotřebí pro optimalizaci instalace a nastavení rotačních a lineárních snímačů SiGNUM a slouží pro rychlou a komplexní kalibraci systému. Rozhraní SiGNUM Si se připojuje k počítači kabelem mini USB; software zajišťuje diagnostiku v reálném čase, která zjednodušuje instalaci a údržbu systému.

Další informace o diagnostickém softwaru SiGNUM.

Technické parametry

Standard měření

RELM: velmi přesná stupnice z materiálu ZeroMet

Dodává se také s koncovou referenční značkou jako RELE

Rozměry čtecí hlavy (DxŠxV)

36 mm x 16,5 mm x 14,8 mm

Rozteč stupnice

20 μm

Součinitel teplotní roztažnosti při 20 °C

0,75 ±0,35 µm/m/°C

Přesnost při 20 °C

Certifikace do ± 1 μm, kalibrace sledovatelná dle mezinárodních norem

Referenční značka

Referenční značky IN-TRAC

Různé možnosti umístění referenčních značek, podrobnosti uvedeny v katalogovém listu

Koncové spínače

Duální nebo jednoduchá koncová značka (poloha volitelná pomocí nálepek s koncovou značkou)

Délka stupnice

80 mm až 1500 mm

Maximální rychlost

Analogové

Digitální

(Podrobnosti viz katalogový list)

Až 12,5 m/s při –3 dB

Až 12,5 m/s

Chyba interpolace (SDE)

Typicky <±30 nm

Dynamické řízení signálu

Zpracování signálu v reálném čase zahrnuje funkce Automatické řízení zesílení (AGC), Automatické řízení rovnováhy (ABC) a Automatické řízení odchylky (AOC) pro optimalizaci výkonu během obrábění.

Přírůstkové signály

Analogové

Digitální


1 Vpp, (interval 20 µm)

Rozlišení od 5 µm do 5 nm

Elektrické připojení

Délky kabelů 0,5 m, 1 m, 1,5 m, 3 m, 5 m a 10 m se 14pinovým konektorem (připojení přímo k rozhraní SiGNUM Si)

Napájení

5 V ± 10%, < 250 mA (standardně) (neukončeno)

Vibrace (provozní)

100 m/s2 max při 55 Hz až 2000 Hz

Náraz (neprovozní)

1000 m/s2, 6 ms, ½ sinusoida

Rozsah pracovních teplot

Čtecí hlava: 0 °C až +85 °C

Interface: 0 °C až +70 °C

Krytí

Čtecí hlava: IP64

Interface: IP30

Všechny podrobnosti viz katalogový list

 

Dokumenty ke stažení

Katalogové listy

Software

 • Software SIGNUM™ verze 5.0.

Uživatelská příručka

Jak systém funguje

Infračervená LED dioda osvětluje stupnici obsahující světlé a tmavé čáry. Čtecí hlava SiGNUM je vybavena unikátní filtrační optikou Renishaw, která snímá odrazy od mnoha dílků stupnice, odražený signál průměruje a účinně odfiltruje nepravidelné prvky, jako jsou nečistoty. Odraz od stupnice s nominálně obdélníkovým průběhem vlny je také filtrován, aby na detektoru vzniklo čisté pole sinusových interferenčních proužků. Použitá struktura je dostatečně jemná na to, aby vytvořila fotoelektrický proud ve formě čtyř symetricky fázovaných signálů. Jejich kombinací jsou odstraněny stejnosměrné složky a vytvořeny výstupní sinusové a kosinusové signály s vysokou spektrální čistotou a nízkou odchylkou při zachování šířky pásma nad 500 kHz.

Dynamická úprava signálu, zahrnující funkce Automatické řízení zesílení (AGC), Automatické řízení odchylky (AOC) a Automatické řízení rovnováhy (ABC), je použita uvnitř interface Si ke generování výjimečně věrných přírůstkových signálů. Výsledkem je chyba interpolace (SDE) typicky <±30 nm, tj. 0,15 % rozteče stupnice. Interpolaci zajišťuje algoritmus CORDIC, který je součástí interface SiGNUM Si.

Optické schéma SiGNUM™ s poznámkami

Referenční značka IN-TRAC je začleněna do přírůstkové stupnice a je detekována děleným fotodetektorem uvnitř čtecí hlavy. Je získán výstup referenční značky, který je oboustranně opakovatelný v rozsahu jednotky rozlišení při všech rychlostech. Toto jedinečné uspořádání rovněž těží ze standardního programu automatické kalibrace, který elektronicky fázuje referenční značku a optimalizuje přírůstkové signály.