Přeskočit navigaci

Hlavním tématem letošní expozice společnosti Renishaw na veletrhu EMO 2015 bude rychlost měření a jednoduchost obsluhy měřicích systémů

Červenec 2015

Renishaw, přední světový výrobce technologií pro přesné strojírenství, představí na veletrhu EMO 2015, který se koná od 5. do 10. října v italském Miláně, rozsáhlý sortiment produktů od měřicí techniky až po technologii 3D tisku z kovových prášků. Jedním z nových produktů představených ve stánku D15 v hale 5, bude nový software pro kontrolní přístroj Equator™, který výrazně zjednodušuje přípravu měřicích programů. Renishaw dále představí zcela novou generaci metrologického softwaru MODUS 2, který přináší úplně nový přístup k programování souřadnicových měřicích strojů (CMM). Pro obráběcí stroje bude na trh uveden nový měřicí systém využívající unikátní koncept předplacených žetonů a spolu s ním bude představena i jednoduchá jednoosá nástrojová sonda. Před konáním veletrhu bude oznámeno uvedení dalších nových produktů.

Poprvé na evropském veletrhu bude představen duální systém Primo™, který s sebou přináší všechny výhody automatického měření na obráběcích strojích a zároveň využívá unikátní obchodní model předplacených žetonů. Uvědomujeme si, že snímací systémy jsou základem přesného obrábění. S novým systémem Primo mají nyní i ty nejmenší produkční dílny možnost realizovat opravdové high-end projekty. A to díky kombinaci minimálních počátečních nákladů, rozsáhlého bezplatného školicího balíčku a velkorysých záručních podmínek.

Duální systém se skládá z rádiové obrobkové sondy Primo, rádiové 3D nástrojové sondy Primo a komunikačního modulu Primo. Systém navíc obsahuje tři další prvky – žeton Primo s předplaceným kreditem, software GoProbe a záruku Primo Total Protect, která nabízí bezplatnou výměnu sondy i v případě náhodného poškození uživatelem. Žeton Primo dodávaný jako součást systému je nabitý šestiměsíčním kreditem, který umožňuje neomezené používání duálního systému Primo během tohoto období. Jakmile kredit vyprší, uživatel si může jednoduše zakoupit další žeton Primo a používat systém po další období.

S duálním systémem Primo je také standardně dodáván nový, uživatelsky přívětivý software GoProbe, který nabízí jedinečné spojení softwaru, školicích materiálů a uživatelských referenčních nástrojů včetně nových aplikací pro zařízení se systémy Apple iOS a Android. Software GoProbe, navržený pro snazší používání sond Renishaw pro obráběcí stroje, umožňuje kompletní měření obrobků, měření nástrojů a kalibraci sond, a přesto nevyžaduje žádné předchozí zkušenosti s používáním sond.

Školicí souprava GoProbe pro samostudium, která obsahuje e-learningový kurz a školicí část pro praktická cvičení, vám pomůže rychle získat znalosti a důvěru, což umožní co nejrychlejší optimalizaci procesu. Eliminuje nutnost rozsáhlých znalostí G-kódů a vyžaduje pouze používání jednoduchých jednořádkových příkazů. Usnadňuje použití základních manuálních měřicích cyklů a umožňuje snadný přechod i ke složitějším automatizovaným cyklům.

Mezi novinky v oblasti produktů Renishaw pro CNC obráběcí strojů patří také Primo™ LTS (nástrojová sonda pro měření délky nástrojů). Jednoosý systém, který uživatelům umožňuje rychle změřit délku nástroje, zkontrolovat poškození nástroje a kompenzovat teplotní roztažnost. Automatizovaný systém, který je navržen k provozu i v nejnáročnějších prostředích, je až desetkrát rychlejší než metody manuálního měření.

Další novinkou pro veletrh EMO 2015 je software Inspection Plus s optimalizací SupaTouch™, který do oblasti snímání přináší „inteligentní rychlost“. Tento nový softwarový balíček měřicích cyklů automaticky stanoví a zvolí nejvyšší rychlost posuvu, při které dokáže obráběcí stroj dosahovat požadovanou přesnost měření. Software v průběhu měření inteligentně rozhoduje, zda pro měření daného prvku zvolí jednodotykovou, nebo dvoudotykovou strategii. Výsledkem jsou krátké doby měření a maximální zvýšení produktivita.

Další inovací, kterou společnost Renishaw na veletrhu EMO 2015 představí je nový měřicí software INTUO™. Tento software je určen pro kontrolní přístroj Equator, a umožňuje maximálně zjednodušit a automatizovat měření široké škály obrobků. Přitom zcela zásadně snižuje nároky na dovednosti pracovníků, kteří měření provádějí. Tento software společně s přístrojem Equator je ideální alternativou k posuvným měřítkům, mikrometrům a kalibrům.

Software INTUO umožňuje s minimálním zaškolením intuitivně vytvořit měřicí program jen na základě technického výkresu. Díky funkci Feature Predict sejmete pomocí joysticku několik bodů na prvku, který chcete změřit. Zbytek práce provede INTUO. Ze sejmutých bodů odvodí typ prvku, odhadne nominální hodnotu a toleranční meze. Program lze přizpůsobit vlastním představám – změnit počet bodů, rozložení bodů na prvku nebo změnit nominální hodnotu a tolerance podle výkresových hodnot. Kontrolor pak jednoduše vybere a spustí tyto programy z nabídky v uživatelsky příjemném prostředí Renishaw Organiser.

Renishaw uvádí na trh také nový jednoduchý ovládací panel Equator Button Interface (EBI), který umožňuje ovládání Equatoru bez použití myši a klávesnice. Ovládací panel EBI lze ovládat i v rukavicích a nemá na něj vliv ani znečištění v prostředí výrobní haly.

Uživatelé souřadnicových měřicích strojů, kteří navštíví veletrh EMO 2015, budou mít možnost přesvědčit se, že balíček metrologického softwaru MODUS 2 přináší do programování a obsluhy CMM novou úroveň přehlednosti a efektivity. Software MODUS 2 byl vyvinut na základě zavedené a vysoce efektivní platformě MODUS. Podporuje všechny typy snímačů Renishaw včetně tříosých a pětiosých skenovacích technologií. Byl navržen s důrazem na použitelnost, a to včetně inovativního, snadno použitelného rozhraní a rychlejšího programování, takže s CAD modelem i bez něj dosahuje mimořádné úrovně produktivity.

Ovládání i uživatelský komfort softwaru MODUS 2 je stejný bez ohledu na to, zda je software napojen na „živé“ CMM, nebo pracuje off-line. Plná simulace měřicího procesu včetně řízení rychlosti měření umožňuje vyvinout a vizualizovat celou měřicí sekvenci mimo stroj. K dalším inovacím patří technologie pohybu „mimo povrch“, strategie inteligentního měření, automatická tvorba hlášení a interaktivní prostředí CMM. MODUS 2 je určen pro všechny typy strojů – od malých ručně vedených strojů po složité víceosé měřicí systémy. Software se dynamicky přizpůsobuje a nabízí vždy jen takové funkce, které jsou relevantní pro právě prováděnou měřicí úlohu.

Návštěvníci milánského veletrhu EMO ve stánku společnosti Renishaw uvidí ukázky systémů GoProbe, INTUO a MODUS 2 a budou si je sami moci vyzkoušet.

Společnost Renishaw také pokračuje v rozšiřování svého e-shopu s cílem nabídnout zákazníkům snadný přístup k velkému a stále rostoucímu sortimentu metrologických výrobků společnosti. E-shop, který nyní funguje ve čtrnácti zemích světa, se letos rozšíří do dalších zemí. Přes internet lze nyní objednat upínací přípravky; snímací doteky a rozsáhlý sortiment příslušenství k souřadnicovým měřicím strojům, např. zásobníky doteků a modulů, prodlužovací nástavce, sondy a moduly TP20 a také žetony s kreditem pro nový duální systém PRIMO™ pro obráběcí stroje. Více na www.renishaw.cz/shop.

Novinky: Společnost Renishaw představuje další nové produkty pro veletrh EMO 2015

O společnosti Renishaw

Renishaw je jednou z předních světových společností v oboru strojírenských a vědeckých technologií, se zkušenostmi v oblasti měření a zdravotnictví. Společnost dodává výrobky a služby pro mnoho různých aplikací, od výroby proudových motorů a větrných turbín, až po stomatologii a neurochirurgii. Je také vedoucí světovou společností v oblasti aditivní výroby (známé také jako 3D tisk); ve Velké Británii je jedinou firmou vyrábějící průmyslová zařízení pro 3D tisk součástí z práškových kovů.

Renishaw Group má v současné době více než 70 zastoupení ve 33 zemích, kde pracuje přes 4000 zaměstnanců, z nichž 2 600 je zaměstnáno ve Velké Británii. Většina výzkumu, vývoje a výroby probíhá ve Velké Británii. Ve fiskálním roce končícím v červnu 2015 dosáhly prodeje společnosti Renishaw hodnoty 494,7 milionu GBP, z čehož 95% tvořil export. Největšími trhy společnosti jsou Čína, USA, Jižní Korea, Německo a Japonsko.

Dokumenty ke stažení