Přeskočit navigaci

EVOLUTE™ - absolutní odměřovací systém s lineárním měřítkem RTLA50

Charakteristické vlastnosti

 • Sériové interfacy: BiSS® C, FANUC, Mitsubishi, Panasonic, Siemens DRIVE-CLiQ®, Yaskawa
 • Rozměry čtecí hlavy: 36 × 16,5 × 17,2 mm
 • Rozlišení až 50 nm při 100 m/s
 • Přesnost ± 10 µm/m při 20 °C
 • Součinitel tepelné roztažnosti měřítka při 20 °C: 10,1 ±0,2 µm/m/°C
 • Dodává se i verze s bočním vývodem kabelu

Výhody

 • Zvýšená odolnost proti nečistotám
 • Jednoduchá instalace a odolný provoz
 • Všestranné metrologické možnosti
 • Kolísání (jitter) signálu nižší než 10 nm RMS zlepšuje polohovou stabilitu
 • Chyba interpolace lepší než ± 150 nm zajišťuje plynulé řízení rychlosti
 • Možnost bočního upevnění a reverzibilní čtecí hlava pro flexibilní montáž
 • Volitelný Advanced Diagnostic Tool

Transparentní místo pro webové upoutávky

Co je EVOLUTE?

Snímač řady EVOLUTE™, vycházející z osvědčené technologie RESOLUTE™, je pravý absolutní optický snímač s dělením stupnice 50 µm. Má vynikající instalační tolerance, vyšší odolnost vůči znečištění a všestranné metrologické možnosti. Poloha je získána bezprostředně po zapnutí bez nutnosti jakéhokoli pohybu, takže tyto snímače jsou vhodné pro široké spektrum aplikací pro řízení pohybu.

Vysoké provozní spolehlivosti je dosaženo díky algoritmům pro zpracování obrazu a optice optimalizované pro odolnost vůči znečištění, zatímco použití jednodráhového měřítka s dělením stupnice 50 µm poskytuje velkorysou instalační toleranci 500 μm (separace čtecí hlav).

Snímač EVOLUTE měří absolutní polohu s rozlišením až 50 nm při rychlostech až 100 m/s a poskytuje všestranné metrologické možnosti s nízkou hodnotou chyby interpolace(SDE) ±150 nm a velmi nízkým šumem (jitter), nižším než 10 nm RMS.


Co je stupnice RTLA50?

RTLA50 obsahuje stejnou páskovou stupnici z nerezové oceli jako RTLA, avšak tentokrát s naším absolutním kódováním polohy s roztečí 50 µm. Má přesnost až ±10 µm/m a dodává se v délkách až 10,02 m. Obě ze dvou možností upevnění umožňují nezávislou tepelnou roztažnost stupnice a poskytují komfort páskové stupnice.

 • RTLA50 lze používat s revolučním systémem nosiče stupnice FASTRACK™. Tento systém umožňuje rychlé a snadné položení dráhy bez potřeby vrtání upevňovacích otvorů. Po odstranění vymezovací vložky je páska zavedena do dráhy.
 • RTLA50-S se k substrátu upevňuje pomocí samolepicí pásky. Tato samolepicí páska umožňuje teplotní roztažnost stupnice, nezávislou na roztažnosti substrátu.

Po dokončení instalace jsou oba typy stupnice uchyceny v jednom bodu pro zajištění pozice nulového bodu.

Proč si zvolit tento odměřovací systém?

Snadné hledání závad a servis

Advanced Diagnostic Tool ADTa‑100 získává komplexní data v reálném čase ze čtecích hlav snímače EVOLUTE™. Informace se zobrazují prostřednictvím uživatelsky přátelského rozhraní softwaru ADT View. Zatímco pro ustavení snímače ve většině případů vyhovuje vestavěna nastavovací LED, software ADT slouží jako pomůcka při náročnějších instalacích. ADT může rovněž hlásit výkon snímače a pomáhat při hledání závad systému pro zamezení dlouhým prostojům stroje.

Rychlá a jednoduchá instalace

V aplikacích OEM je kritický čas přípravy stroje, protože čas ušetřený při instalaci komponent umožňuje kratší výrobní časy a významně vyšší produktivitu. Velká separace čtecí hlavy od stupnice a tolerance čtecí hlavy EVOLUTE (separace čtecí hlavy 0,8 mm, tolerance ±0,25 mm) jsou zárukou rychlé a jednoduché instalace s okamžitým ověřením vestavěnou seřizovací LED. Díky tomu není nutné časově náročné jemné seřizování. Tuto vynikající toleranci nastavení umožňuje vyspělá optika, nikoli konvenční absolutní technologie s dvojitou optikou (jednou přírůstkovou, druhou absolutní), která trpí sobě vlastními problémy s fázovým posunem při malém úhlovém vybočení čtecí hlavy.

Robustní provoz

Minimalizace prostojů je prvořadou prioritou koncových uživatelů obráběcích strojů. Snímače EVOLUTE zaručují bezporuchová provoz prostřednictvím několika mechanismů umožňujících vysokou odolnost optického systému vůči znečištění: digitální signální procesor (DSP) analyzuje snímaná data obrazového snímače a společně s optickým zobrazovacím systémem odstraňují působení rozptylu světla způsobeného olejovými či mastnými skvrnami, které by u jiných snímačů mohly způsobit poruchu; bodový zdroj světla LED mění trvání záblesku světla pro zajištění nejlepší integrity signálu při všech možných rychlostech pojezdu; a konečně ve struktuře kódu stupnice je zabudován velký redundanční objem dat. Díky tomu může čtecí hlava EVOLUTE stále fungovat i nad těmi částmi stupnice, které jsou zčásti nezřetelné kvůli znečištění.

Volitelný externí interface

Externí interface Siemens DRIVE-CLiQ

 • Je nutné pro sériový interface Siemens DRIVE-CLiQRozhraní DRIVE-CLiQ pro použití se skutečně absolutním optickým snímačem RESOLUTE
 • dodává se také se duálním vstupem pro velmi přesné rotační systémy se zdvojenou čtecí hlavou
 • Zobrazuje alarmy komunikace
 • Duplikuje stavovou LED diodu čtecí hlavy

Pro další dodávané sériové interfacy není externí interface nutný.

Volitelný Advanced Diagnostic Tool ADTa-100

Vyspělý diagnostický nástroj ADTa‑100

Odměřovací systém EVOLUTE je kompatibilní se softwarem Advanced Diagnostic Tool ADTa-100 a ADT View. Tyto nástroje poskytují komplexní zpětnou vazbu v reálném čase výhodnou při problematických instalacích a diagnostice. Intuitivní software lze použít pro:

 • Dálkovou kalibraci
 • Optimalizaci signálu v celé délce osy
 • Digitální výstup pozice snímače (vzhledem ke stupnici)
 • Export a ukládání dat
 • Nastavení nuly

Sériové interfacy

Sériové interfacyPopisKatalogový listKompatibilní produkty
BiSS C

Renishaw je kompatibilní s otevřeným protokolem BiSS C pro absolutní snímače. BiSS je vysokorychlostní sériový interface, velmi vhodný pro dynamické osy vyžadující vysokou akceleraci, velmi plynulé řízení rychlosti, vynikající opakovatelnost a robustní polohovou stabilitu.
EVOLUTE s BiSS C, který se dodává ve verzi lineárního snímače, je kompatibilní se širokou škálou standardních průmyslových řídicích systémů, pohonů, DRO a PC karet čítačů.

EVOLUTE BiSS C

Stránka produktů kompatibilních s protokolem BiSS C

FANUCEVOLUTE se sériovým rozhraním FANUC (α a αi) se dodává pro lineární aplikace.
EVOLUTE má mnoho výhod pro vysokovýkonné obráběcí stroje, které používají řídicí systémy FANUC. Vysoká rychlost, odolnost a spolehlivá čistě sériová komunikace, vynikající výkon při konturovacím obrábění a vyšší tuhost pohonů. Navíc se díky bezkontaktní konstrukci u nich nevyskytují axiální vůle, kroucení hřídele a jiné hysterezní chyby, s nimiž se potýkají klasické uzavřené snímače.
EVOLUTE FANUCNení k dispozici

Mitsubishi

EVOLUTE vybavený sériovým interfacem Mitsubishi je k dispozici pro lineární aplikace. EVOLUTE je kompatibilní se servopohony řady J4 a J5 a s pohony MDS-D2/DH2/DM2/DJ pro obráběcí stroje.

EVOLUTE Mitsubishi

Není k dispozici

Panasonic

EVOLUTE vybavený sériovým interfacem Panasonic je k dispozici v lineárním provedení. Je kompatibilní s budiči řady A5 a A6 a poskytuje opakovatelnou zpětnou vazbu s vysokým rozlišením pro lepší řízení serva a rychlosti.

EVOLUTE Panasonic

Není k dispozici
Siemens DRIVE-CLiQ

Snímač EVOLUTE vybavený sériovým interfacem Siemens DRIVE-CLiQ je k dispozici (s použitím externího interfacu) pro lineární aplikace. Siemens DRIVE-CLiQ je inovativní výkonný komunikační interface pro spojení snímače odměřovacího systému s pohony SINUMERIK a SINAMICS.

EVOLUTE Siemens DRIVE-CLiQNení k dispozici
Yaskawa

EVOLUTE se sériovým komunikačním rozhraním se dodává v lineární podobě a je kompatibilní se SERVOPACKy Sigma-5 a Sigma-7.

EVOLUTE YaskawaNení k dispozici

Technické parametry

Etalon v měření

FASTRACK RTLA50: pásková stupnice z nerezové oceli s nosným systémem

RTLA50-S: absolutní kódovaná pásková stupnice z nerezové oceli se samolepicí páskou pro montáž přímo na podklad bez vodítek FASTRACK.

Rozměry čtecí hlavy (DxŠxV)

36 mm x 16,5 mm x 17,2 mm

Rozteč stupnice

Jmenovitá 50 µm

Součinitel tepelné roztažnosti měřítka při 20 °C

10,1 ±0,2 μm/m/°C

Přesnost při 20 °C

± 10 μm/m

Délka stupnice

Některé varianty protokolu BiSS C mají omezenou maximální délku (podrobnosti viz katalogový list)

FASTRACK: 100 mm až 10,02 m

RTLA50/RTLA50-S: až do 10,02 m

Maximální rychlost

(Podrobnosti viz katalogový list)

Až 100 m/s

Sériové interface*

BiSS C, FANUC, Mitsubishi, Panasonic, Siemens DRIVE-CLiQ, Yaskawa

Rozlišení

500 nm, 100 nm a 50 nm pro BiSS C, FANUC, Mitsubishi, Panasonic, Yaskawa

50 nm pro Siemens DRIVE-CLiQ

Chyba interpolace (SDE)

±150 nm

Elektrické připojení

Kabely v délkách 0,5, 1, 1,5 nebo 3 m s 9pinovým konektorem typu D pro BiSS C, FANUC, Mitsubishi, Panasonic, Yaskawa

M12 pro Siemens DRIVE-CLiQ

Napájení

5 V ± 10 %, max. 250 mA při 5 V (ukončeno)

Vibrace (provozní)

300 m/s2 max @ 55 Hz až 2000, 3 osy

Nárazy (neprovozní)

1000 m/s2, 6 ms, ½ sinusoida, 3 osy

Rozsah pracovních teplot

0 °C až +80 °C

Krytí

IP64

Všechny podrobnosti viz katalogový list

*Další sériové interfacy jsou průběžně doplňovány.