Typy doteků

Kompletní sortiment originálních doteků Renishaw obsahuje prvky, které lze vzájemně kombinovat a získat tak vhodnou konfiguraci pro jakoukoliv měřicí úlohu

Obsah stranyMateriály ke staženíZavolat místní kancelář Kontaktujte nás on-line

Přímé doteky

Přímý dotekNejjednodušší a nejčastěji používaný typ doteků. Vhodný pro většinu snímacích aplikací. Jemné doteky s malými kuličkami se dodávají s přímým nebo kónicky se zužujícím dříkem. Doteky s kónickými dříky nabízejí vyšší tuhost a jsou oblíbené pro měření dobře přístupných prvků.

Doteky mohou mít kuličky z rubínu, nitridu křemíku, oxidu zirkoničitého, keramiky nebo z karbidu wolframu.

Držáky a dříky doteků se vyrábějí z různých materiálů –
titanu, karbidu wolframu, nerezové oceli, keramiky, uhlíkových vláken.

Příklad označení doteku:

M2 STY D2R L20 EWL14 d1.4SS

Přímý dotek se závitem M2 s rubínovou kuličkou o Ø2 mm, s délkou 20 mm, EWL 14 mm a stopkou z nerezové oceli o průměru 1,4 mm.

Hvězdicové doteky

Měření složitého dílce hvězdicovým dotekemHvězdice jsou vícehroté konfigurace doteků s pevně umístěnými doteky. Lze je používat k měření prvků, zejména otvorů a skloněných povrchů, které by byly obtížně dosažitelné přímým dotekem. Tato konfigurace rozšiřuje možnosti měřicího systému a umožňuje měření různých prvků na dílci bez nutnosti výměny doteku. K dispozici jsou samostatně dodávané středy hvezdic v různých velikostech. Sestavte si hvězdici podle vlastních představ.

Kuličky mohou být vyrobeny z rubínu, nitridu křemíku nebo oxidu zirkoničitého. Každý hrot hvězdicového doteku vyžaduje samostatnou kvalifikaci stejným způsobem jako přímý dotek s jednou kuličkou.

Pro měření na obráběcích strojích není použití hvězdicových doteků doporučeno.

Příklad označení doteku:

M2 STR D2R 5BALL L19.5 S32

Hvězdicový dotek se závitem M2 a pěti rubínovými kuličkami Ø2 mm. Hvězdice je osazena 5 doteky. Délka osy hvězdice od čela ke středu kuličky v ose hvězdice je 19,5 mm. Rozpětí hvězdice je 32 mm.


Doteky s hrotem

Dotek s hrotemTyto doteky nejsou doporučeny pro měření v rovině XY. Jsou určeny pro měření tvaru závitů, měření specifických bodů a rysek. Použití doteků se zaobleným hrotem umožňuje přesnější kvalifikaci doteků a přesnější měření než použití doteků s ostrým hrotem. Doteky s hrotem lze také využít pro stanovení polohy velmi malých otvorů.

Pro měření na obráběcích strojích není použití doteků s hrotem doporučeno.

Příklad označení doteku:

M2 PNT D1.4TC 30 DEG L10

Dotek se závitem M2 s 30° hrotem Ø1,4 mm z karbidu wolframu. Úhel hrotu je 30°, délka celého doteku 10 mm.


Keramická polokoule

Měření hlubokého otvoru keramickou polokoulíKeramické polokulové doteky jsou ideální pro měření průměru a hloubky hlubokých otvorů. Velký průměr polokoule navíc snižuje vliv drsnosti povrchu dna otvoru na přesnost měření.

Příklad označení doteku:

M5 HEM D30 CER L26.5

Dotek se závitem M5 s keramickou polokoulí ø30 mm. Délka doteku je 26,5 mm od vrchlíku polokoule k čelu dříku doteku.


Diskové doteky

Kontrola zápichu diskovým dotekemDiskové doteky jsou vlastně „řezy“ vysoce kulovitých kuliček. Používají se pro snímání zápichů a drážek v otvorech, které jsou nedostupné pro hvězdicové doteky.

Měření „sférickou plochou" diskového doteku je v podstatě stejné jako měření prostřednictvím rovníku velké kuličky doteku. Ke kontaktu s měřeným dílcem však dochází pouze na malé ploše povrchu takové kuličky. Z toho důvodu tenčí disky vyžadují pečlivé úhlové nastavení, aby byl zajištěn správný kontakt povrchu disku se snímaným prvkem.

U jednoduchého disku je nutná kvalifikace pouze průměru (obvykle na kalibračním kroužku). Tím je však omezeno využití disku na snímání pouze v rovině XY.

Některé diskové doteky jsou vybaveny malým válečkem se zaobleným koncem umístěným na okraji disku. Váleček umožňuje kalibraci a tudíž i snímání v ose Z.

Váleček se zaobleným koncem může být kalibrován pomocí kalibrační koule nebo základní měrky. Disk lze natáčet a fixovat kolem své osy. Díky tomu ze zajistit optimální umístění válečku vůči ose doteku.

Některé disky jsou vybaveny také středovým závitem M2, který umožňuje upevnění přímého doteku k diskovému. Tak lze konfiguraci využít i pro snímání dna hlubokých otvorů. V takovém případě však může být omezena použitelnost disku.

Diskové doteky jsou k dispozici v různých průměrech a tloušťkách a vyrábí se z oceli, keramiky nebo rubínu.

Všeobecně se nedoporučuje používat diskové doteky na obráběcích strojích.

Příklad označení doteku:

M2 DSC D18 SLVS T2.2 L2.6 BR-Y

Diskový dotek se závitem M2 s diskem Ø18mm. Tloušťka disku 2,2mm, délka přes váleček 2,6mm, materiál nástrojová ocel. Označení BR platí pro kuličku/váleček (Ball/Roller) a za touto zkratkou následuje symbol ano (Y) nebo ne (N).


Válcové doteky

Válcový dotek na kovové dílyTyto doteky se používají pro snímání otvorů v plechu a měření lisovaných dílců a tenkostěnných obrobků, u kterých nelze zaručit řádný kontakt s kuličkou doteku. Válcové doteky lze využít také pro měření závitových prvků, zejména pro lokalizaci středů závitových otvorů.

Válcový dotek se zaobleným kulovým koncem lze kvalifikovat a následně použít pro měření ve všech třech směrech X, Y a Z a použít jej k inspekci povrchu dílce.

Příklad označení doteku:

M2 CYL D3 SLVS L13 EWL4

Válcový dotek se závitem M2, Ø3mm vyrobený z nástrojové oceli. Délka doteku 13 mm, efektivní účinná délka (EWL) je 4 mm.


Prodlužovací nástavce

Prodlužovací nástavce doteků z uhlíkových vlákenTyto nástavce jsou k dispozici v různých délkách a provedeních z materiálů – ocel, titan, hliník, keramika a uhlíková vlákna. Při použití dlouhých nástavců je nutno brát v úvahu tepelné charakteristiky materiálu.

Příklad označení:

M4 EXT L15 d7 SS

Prodlužovací nástavec se závitem M4 o Ø7mm a délce 15mm vyrobený z nerezové oceli.

Doteky pro nástrojové sondy

Dotek pro ustavení nástrojůTolerance přesnosti seřízení nástrojů závisí na rovinnosti a rovnoběžnosti čela doteku s osami stroje. Všechny nástrojové sondy jsou vybaveny mechanismem pro jemné seřízení a dosažení těchto parametrů. Při seřizování rotujících nástrojů se musí nástroj otáčet proti směru řezání.

Příklad označení:

Existuje mnoho variant doteků pro nástrojové sondy, všechny ale mají společné připojovací rozměry: závit M4 nebo otvor Ø4mm. U čtvercových doteků se 4 měřicími plochami se délka L uvádí jako vzdálenost od čela doteku k upínací ploše. U krychlových doteků s 5 měřicími plochami a u diskových doteků se délka měří k čelu doteku.

Střižný kolík

Ochranné zařízení proti koliziStřižné kolíky jsou ochranné prvky určené k ochraně sondy před poškozením. V případě neočekávané kolize se střižný kolík zničí a poskytuje tak ochranu měřicí sondě.

Máte-li zájem o jakékoli další informace, prosíme kontaktujte nás.

 

Atypické doteky na zakázku

Měření zápichu diskovým dotekemSpolečnost Renishaw nabízí možnost návrhu a výroby atypických doteků na zakázku, podle vašich potřeb a požadavků. Naši zkušení odborníci navrhnou optimální řešení pro vaši měřicí úlohu.

Více informací naleznete na stránce doteky na zakázku.

Dokumenty ke stažení